Neler yeni

Eğitimde Finlandiya Sistemi

Finlandiya Eğitim Sistemi

1647023401178.png

Finlandiya eğitim sisteminde başarının temel etkeni olarak öğretmenler görülmektedir. Araştırmalar, öğretmen faktörünün öğrencilerin başarısında en önemli unsur olduğunu göstermiştir. Bu araştırmaların sonucunda Finlandiya, öğretmen eğitiminde köklü değişimler yapmış, kaliteli öğretmenler yetiştirmeyi amaçlamıştır. Eğitim sisteminde öğrencilere sorumluluk, güven duygusu veren, uygulamaya dayalı eğitim sistemi benimsenmiştir. Bu çalışmada Türkiye’den Finlandiya’ya eğitim gezisinde bulunan dört öğretmenin gözlem ve araştırma sonuçları bulunmaktadır. Elde edilen bulgular Türkiye’ deki mevcut sistem ile karşılaştırılmakta ve değerlendirilmektedir. Finlandiya'da eğitim dört öğrenme ortamında yürütülmektedir. Bunlar; Sınıf, laboratuvar, atölye çalışması ve okul dışı çevre. "Gerçek hayat sınıf duvarlarının dışına çıkıyor. Sınıf, atölye ve laboratuvar, sınırlı öğrenme ortamı sağlarken, okul dışı çevre öğrencilere birçok fırsat verir” diyor Finlandiya'lı eğitimciler.

1647023475693.png

Anahtar Kelimeler: Fin Eğitim Sistemi, Öğretmen Yetiştirme Modeli, Öğretmen Adayları, Fizik Eğitimi, Uygulamaya Dayalı Eğitim

Benimde antrenman esnasında dinlediğim bir podcast' de şunları diyordu, önemli olan çok ve sıkı değil az ve öz çalışmaktır hakikaten de öyle Türkiye de ki eğitimciler ve aileler çok yanlış düşünüyor. Örnek verecek olursam benim kendi babam bile 10 tane iyi notum olsun 1 tane zayıf dersim olsun azarlar belki de kızar helal olsun 10 dersin iyi Aferin demez, Neden 1 dersin zayıf der hayat işte böyle basit sorulardan ibaret benim sevdiğim başarılı olduğum dersin üzerine gidip beni desteklemez isen kötü dersimi düzeltmem konusunda baskıcı ve ısrarcı olursan bende hayatımı kurtarmak için daha böyle çok makale yazmak zorunda kalırım...​

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt